«Загиблим – пам’ять! Живим – шана!».

5 квіт. 2018
На весняних канікулах учнів школи відвідали "Музей громадянського подвигу жителів Дніпропетровщини", який знаходиться в будівлі історичного музею ім. Дмитра Яворницького.

Музей героїв АТО  відтворює в хронологічній послідовності головні події війни на Сході.  Експозиції музею  розповідають про  українських воїнів  –   учасників антитерористичної операції на Сході України, волонтерів та громадян, які зробили значний внесок у зміцнення обороноздатності України і які пройшли жертовний і героїчний шлях у відстоюванні української державності.

Найбільше вразив, як дітей так і вчителів «Зал пам’яті загиблих в зоні АТО» де представлено 500 фотопортретів загиблих воїнів Українських Збройних Сил та військових формувань, які народились, мешкали, навчались, працювали та призивались до лав армії з Дніпропетровщини. Серед фотопортретів загиблих воїнів, розміщено фотопортрет нашого односельця Дерила Андрія Борисовича, загиблого в травні 2014 року.

Експозицію просто неба, залишаться в пам’яті назавжди. Змістовність  покладено на фото-хроніку  АТО, відтворену на великих банерах по колу експозиції : Дніпропетровщина  –  форпост у боротьбі за незалежність України. ДАП – «Кіборги». Руйнація. Військова техніка. Медики в АТО.

Відкриває експозицію  відтворений за формою та типовими розмірами військовий блокпост, на бетонних плитах якого схематичне зображення України — Єдиної України, з Кримом та Донбасом, – в кольорах національного прапора. На банері навпроти зображений блокпост, який розташований  на  адміністративній границі  між  Дніпропетровською та  Донецькою областями.  Він подібний  до тих блокпостів, які  стояли і продовжують стояти на дорогах Дніпропетровщини й України. Фото досить символічне та  промовисто проголошує загальновідому думку,  що саме  Дніпропетровщина стала тим форпостом, який зупинив поширення сепаратизму та російську агресію у березні-квітні 2014 року.

Експонуються дорожні знаки, на яких позначені назви міст Донецької та Луганської областей. Відвідувачі немов йдуть по умовній дорозі війни та згадують головні події  2014-2016 років, коли вся Україна схвильовано спостерігала, як бійці АТО просуваються окупованою територією.

В центрі експозиції  велика металева конструкція – залишки зруйнованого Донецького аеропорту, який став символом незламності та мужності українських захисників, бої за який безперервно тривали з 26 травня 2014 року. Українські герої – «кіборги» – 242 дні обороняли аеропорт,  доки 22 січня 2014 р. старий і новий термінал, а також башта укріплення донецького аеропорту були повністю зруйновані.

Зруйнована снарядом «Град» автобусна зупинка на Донбасі «Піски». Черговий злочин терористів  проти людяності. Артилерійським вогнем нелюдів стираються з лиця землі цілі населені пункти, а знищена промислова інфраструктура – це десятиліття невтомної праці для майбутніх поколінь.

Представлену військову  техніку з зони АТО  діти обстежували  з великою цікавістю: Зенітна установка ЗУ-23-2.  Карета швидкої допомоги. ДАП.  Бойова машина піхоти БМП-2. Башта танка Т-64. Полковий міномет ПМ-43.  Зупинка автобусна «Піски».  Військовий джип.  Соняшники ковані. Дорога.  Дорожні знаки : міста Донецької та Луганської областей.  Скульптурна композиція «Солдат і дівчинка».

Наприкінці поїздки учні ділилися своїми враженнями, більшість хлопчиків і навіть дівчати промовили  «Коли  ми станемо дорослими, ми будемо військовослужбовцями, щоб захищати Батьківщину!»